O placówce

Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863 r. w Lututowie

Pierwsze wzmianki o powstaniu szkoły parafialnej w Lututowie pojawiły się w II połowie XVII wieku. Plac pod budowę budynku szkoły był darowizną Jana Biskupskiego z Rudnik, cześnika sieradzkiego, który w tamtych czasach był dzierżawcą i dziedzicem Lututowa.

Z biegiem lat szkoła ulegała zmianom i przekształceniom. Przed I wojną światową istniała szkoła czteroklasowa, którą w roku 1921- przy pomocy społeczeństwa Lututowa- rozbudował i powiększył ówczesny jej kierownik pan Kazimierz Cichecki. Mieściła się ona w budynku przy ul. Złoczewskiej. Następnie stała się siedmioklasową szkołą powszechną.

W czasie II wojny światowej rolę powszechnej szkoły przejęło tajne nauczanie. Do dziś wspominane są nazwiska trzech nauczycielek, które wbrew zakazowi Niemców kontynuowały nauczanie. Były to panie: Stefania Krysińska, Alicja Ignasiak, Helena Jasyk. Zajęcia odbywały się w prywatnych domach nauczycielek i trwały do stycznia 1945 r.

Po II wojnie światowej , z uwagi na dużą liczbę uczniów, konieczne było rozbudowanie szkoły. Pozyskano dodatkowy budynek przy ulicy Gimnazjalnej. Tak więc klasy I-V zajmowały dawne pomieszczenia przy ul. Złoczewskiej, a klasy VI-VIII nowe przy ul. Gimnazjalnej.

Dzięki staraniom ówczesnego kierownika szkoły- pana Czesława Jasianka, rodziców, lokalnych władz i mieszkańców, postanowiono wybudować nowy gmach szkolny. Szkoła Podstawowa w Lututowie przy ul. Wieruszowskiej 28a została oddana do pełnienia funkcji dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczej w 1975 roku.

Pierwszym Gminnym Dyrektorem Szkół oraz Szkoły Podstawowej w Lututowie był pan mgr Czesław Jasianek a zastępcami pan Zygmunt Bartoszek i pan mgr Zbigniew Wołk. Następnie Gminnym Dyrektorem Szkół i Dyrektorem Szkoły w Lututowie został pan mgr Zbigniew Wołk, a jego zastępcami: pan Stanisław Kolankowski i pani Teresa Rozmarynowska, po niej funkcję objął pan Mieczysław Kuźnik. Po reorganizacji szkół powołano Gminnego Inspektora Szkół, którym został pan mgr Zbigniew Wołk, Dyrektorem Szkoły w Lututowie został pan Stanisław Kolankowski, a jego zastępcą pan Resław Redkiewicz. Kolejnymi dyrektorami byli: pan mgr Jerzy Kurczewski, z-cą pani mgr Halina Kuźnik. W 1995 r. funkcję  dyrektora objęła pani mgr Kazimiera Chrobot, zastępcą została pani mgr Halina Kuźnik. Następnym dyrektorem została pani mgr Dorota Bartoszek, a jej zastępcą pani mgr inż. Ewa Nawrocka. Obecnie funkcję Dyrektora Szkoły Podstawowej w Lututowie pełni pani mgr Małgorzata Kipigroch, a zastępcą jest pani mgr Grażyna Zaustowicz.

9 maja 1992 roku odbyło się uroczyste nadanie Sztandaru Szkole Podstawowej w Lututowie.

11 listopada 2000r. nastąpił akt nadania Szkole Podstawowej w Lututowie imienia Powstańców 1863r. Upamiętniając wydarzenia okresu Powstania Styczniowego a szczególnie lokalną bitwę, która miała miejsce w Piaskach pod Lututowem w dniu 15 czerwca 1863 roku, Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Społeczność Uczniowska Szkoły Podstawowej w Lututowie podjęła uchwałę, aby nadać swojej szkole imię Powstańców 1863 roku.

Na przestrzeni lat szkoła nasza może pochwalić się wieloma osiągnięciami dydaktyczno- wychowawczymi swoich uczniów, którzy byli laureatami i finalistami konkursów przedmiotowych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim, zwycięzcami w zawodach sportowych.

Szkoła zrealizowała szereg projektów edukacyjnych, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczniów, rodziców i zaproszonych gości takich jak: „Tydzień regionalizmu”, „Piosenka łączy pokolenia”, „Festiwal bajek”, „Wielkanocne zwyczaje”, „Ratujemy, uczymy ratować”, „ Bliżej Europy”, „ Warzywa, owoce są na 5”, „ Bezpieczny Internet”, „ Polubić czytanie”, „Stań po zielonej stronie mocy”, „Szklanka mleka”, „Owoce i warzywa”, „Niezwykli bohaterowie książek Kornela Makuszyńskiego”, Janusz Korczak - obrońca praw dziecka”, „Nałogom – NIE!”, „ Żyjmy zdrowo”. Uczestniczyła w akcjach: „ Góra grosza”, „Jabłko- cytryna”, zbiórkach makulatury, kapsli.

Tradycją szkoły są apele i uroczystości organizowane z okazji rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz lokalnej bitwy z tego okresu we wsi Piaski, spotkania z Kombatantami. Uczniowie uczestniczą w obchodach świąt państwowych, przez co okazują swą patriotyczną postawę.  Szkoła w roku 2012 została odznaczona odznaką „Za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych”. Ponadto w szkole od wielu lat działa Szkolne Koło Przyjaciół Kombatantów i Harcerzy oraz PCK.

Poza tym wychowankowie naszej placówki chętnie biorą udział w imprezach takich jak: andrzejki, mikołajki, Dzień Seniora, powitanie wiosny, Dzień Dziecka oraz przedsięwzięciach innowacyjnych. Uczestniczą w koncertach Filharmonii Łódzkiej.

Szkoła ściśle współpracuje z wieloma instytucjami m.in. Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lututowie, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lututowie, biblioteką gminną, przedszkolem, strażą pożarną, policją, poradnią psychologiczno- pedagogiczną.

W szkole prężnie działa Rada Rodziców, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczniów.

Od 1 września 2016 roku do Szkoły Podstawowej w Lututowie oprócz Szkoły Filialnej w Swobodzie przyłączono Szkołę Filialną w Niemojewie.

Autor: Renata Rębska